28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Já & Ona
play
Já & Ona
Já & Ona
Já & Ona

Já & Ona

režie: Ahmed Fouad Ragab, Eldar Basmanov
originální název: Me & Her
země: Estonsko, Egypt
rok: 2022
délka filmu: 16 min.

synopse

Eldar, student filmu a transgender muž, se připravuje na návštěvu své konzervativní ruské babičky, která netuší, že již nemá vnučku, ale vnuka. V autobiografickém snímku zachycuje svoji proměnu v bývalou ženskou identitu za účelem této návštěvy, a zároveň připravuje svůj film. V něm probíhá fiktivní setkání, v němž se babičce vyoutuje – jenomže ne té skutečné. Dokument je osobní výpovědí o identitě a mezigeneračním střetu v postsovětském světě.

„O mé babičce není co vyprávět. Měla život obyčejné sovětské ženy: pionýři, komunistická strana, nevěrný manžel, ustavičná práce s domácností. Celý život zasvětila výchově dětí: mé matky a později mě. Doufám, že se jí to vyplatilo vzhledem k tomu, jak to dopadlo.“ (Eldar Basmanov)

biografie

Původem ruský filmař Eldar Basmanov (* 1999) absolvoval Baltskou filmovou a mediální školu v Estonsku. Během svých studií natočil několik krátkých filmů a dokumentů. Tíhne k tématům, jako jsou marginalizované skupiny, subkultury a otázka identity. Ahmed Fouad Ragab (* 1989) je egyptský umělec, filmař a fotograf. Původně studoval konceptuální umění v Alexandrii, později se přestěhoval do Estonska, kde absolvoval Baltskou filmovou a mediální školu. Nyní pokračuje ve studiu dokumentární tvorby v Londýně.

více o filmu

režie: Ahmed Fouad Ragab, Eldar Basmanov
producent: Ahmed Fouad Ragab
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms