28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Nedobytní

Nedobytní

režie: Todd Chandler
originální název: Bulletproof
země: Spojené státy
rok: 2020
délka filmu: 83 min.

synopse

Snímek otevírá téma bezpečnosti na amerických středních školách v souvislosti s opakovanými ozbrojenými útoky mezi studenty. Na jedné straně stojí tradiční středoškolské rituály jako sportovní utkání, homecoming a maturitní plesy, na druhé rituály nové jako cvičné uzavírání učeben, kontroly batohů při vstupu do školy či střelecký výcvik pedagogů. Film přibližuje hluboký, systematický problém masových vražd způsobených rasovými i ekonomickými nerovnostmi mezi dospívajícími v americké společnosti, stejně jako pro evropského diváka stále nepředstavitelný strach, že budete zastřeleni při hodině matematiky.


„Děláme všechno pro to, abychom posílili infrastrukturu a nikdo se nedostal dovnitř, ale co mi nedá spát, je to, že vlk už se dostal za vrata. Největší hrozba vždy pochází zevnitř.“ Bulletproof, (15:30–15:50)

biografie

Todd Chandler je americký filmař a umělec. Působí jako pedagog na filmové katedře Brooklyn College v New Yorku. Ve svých dokumentárních filmech a galerijních instalacích se zabývá společensko-politickými problémy v USA. Za snímek Bulletproof (2020) byl oceněn na festivalu Hot Docs v Kanadě.

více o filmu

režie: Todd Chandler
producent: Danielle Varga
kamera: Emily Topper
střih: Shannon Kennedy, Todd Chandler
sound design: Ryan Billia
koproducent: Todd Chandler
skladatel: Troy Herion
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms