28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Stavební jáma
play
Stavební jáma
Stavební jáma
Stavební jáma
Stavební jáma

Stavební jáma

režie: Andrey Gryazev
originální název: Kotlovan
země: Rusko
rok: 2020
délka filmu: 71 min.

synopse

Roku 1930 dopsal Andrej Platonov Stavební jámu jako žitou dystopii sovětského režimu, který pro své občany pozbývá smyslu. Stejně jako dělníci v próze přestávají rozumět významu vykonávané činnosti a světu, který se jim pří výkopech ztrácí nad hlavou i dnes řada Rusů v příspěvcích zavěšovaných na YouTube vyjadřuje deziluze z jejich současného státu. Když jsou všechny oficiální kanály pod dohledem restriktivních orgánů, tak je možné litanie směřované přímo k prezidentu Putinovi umisťovat pouze na internet. Z nich se skládá pozoruhodná found footage freska životů dnešních Rusů, často přežívajících v chudobě a bezradnosti na rubu oficiální propagandy.

„Težko přesně odhadnout natočenou metřáž, ale je to asi 80-90 hodit živých nahrávek. Některá videa trvají méně než minutu, jiná se blížila až 10-20 minutám. Nakonec tu byly tisíce zpráv.“ A. Grjazev

Q&A s režisérem filmu Stavební jáma Andreyem Gryazevem:

biografie

Andrej Grjazev (1982) má za sebou krasobruslařskou kariéru. Vystudoval divadelní režii na univerzitě v Moskvě a světovou proslulost získal také v Ji.hlavě uvedeným dokumentárním filmem Zítra (Tomorrow, 2012), který pojednává o umělecké skupině Vojna, jež „vyhlásila válku putinovskému Rusku“ a je známá radikálními politickými performancemi.

více o filmu

režie: Andrey Gryazev
producent: Andrey Gryazev
střih: Andrey Gryazev
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms