28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Godard, Člověk-Film
Godard, Člověk-Film

Godard, Člověk-Film

režie: Cyril Leuthy
originální název: Godard, seul le cinéma
země: Francie
rok: 2022
délka filmu: 90 min.

synopse

Mnohovrstevnatý portrét Jeana-Luca Godarda ukazuje svět jednoho z tvůrců francouzské nové vlny jako laboratoř myšlenek. V bludišti jeho paralelních životů ho potkáváme jako hvězdu, která vtrhla do světa filmu, jako levicového radikála a zastánce maoismu i jako experimentátora s novými technologiemi, jejichž prostřednictvím znovuobjevuje filmové médium. Přes hektickou aktivitu režiséra, který natočil přes 140 filmů, se jeho portrét nese v jemně nostalgickém tónu. Součástí jeho světa je samota, která je podle dokumentaristy Cyrila Leuthyho nutností pro vznik uměleckého díla.

„Ve všech mých filmech je obsažen kousek samoty. Je to něco, co mě zajímá, protože se mě to asi pocitově dotýká. Je to nejspíš dobrý způsob, jak zasáhnout publikum… aby se z člověka stal umělec, potřebuje totiž samotu.“

---
Zdroj citátu: https://businessdoceurope.com/venice-ff-godard-seul-le-cinema-by-cyril-leuthy/ 

biografie

Cyril Leuthy je francouzský dokumentarista a střihač. Roku 2002 absolvoval pařížskou filmovou školu Le Fémis. Debutoval celovečerním snímkem La Nuit s'achève (2015). Zaměřuje se na archivní portréty uměleckých osobností jako Maurice Chevalier nebo Jean-Pierre Melville.

více o filmu

režie: Cyril Leuthy
producent: Mathilde Lepostec
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms