28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Sedm zim v Teheránu
play
Sedm zim v Teheránu
Sedm zim v Teheránu
Sedm zim v Teheránu
Sedm zim v Teheránu
Sedm zim v Teheránu

Sedm zim v Teheránu

režie: Steffi Niederzoll
originální název: Sieben Winter in Teheran
země: Německo, Francie
rok: 2023
délka filmu: 97 min.

synopse

Teherán v červenci 2007. Devatenáctiletá studentka architektury Reyhaneh Jabbari má pracovní schůzku se starším mužem. Ten se ji během setkání pokusí znásilnit. Reyhaneh ho v sebeobraně pobodá. Ještě téhož dne je zatčena a navzdory mezinárodním protestům odsouzena k trestu smrti. Film s pomocí tajně pořízených videozáznamů, svědeckých výpovědí a dopisů z vězení sugestivně rekonstruuje ženiny několikaleté útrapy i zoufalé volání její rodiny a právníků po spravedlnosti. Reyhaneh odmítá stáhnout obvinění ze sexuálního útoku a její příběh se stává symbolem boje za práva, svobodu a bezpečný prostor pro íránské ženy.

„Bylo mi jasné, že jádrem filmu musí být záběry natočené rodinou. Zbytek byly záběry […], které jsem natočil s malým týmem. Kromě toho tam byly záběry z věznice, které tajně natočili příbuzní, jimž se během návštěvy podařilo vzít dovnitř mobilní telefon.“ – Steffi Niederzoll

Zdroj citátu: Iran Journal

biografie

Steffi Niederzoll (1981) je multidisciplinární umělkyně žijící v Berlíně. Její krátkometrážní filmy byly promítány na několika mezinárodních festivalech. Působila v kolektivu 1000 Gestalten, který na sebe upozornil během summitu G20 v Hamburku v roce 2017. Její celovečerní debut Seven Winters in Tehran byl oceněn v Berlíně i na CPH:DOX v Kodani.

více o filmu

režie: Steffi Niederzoll
producent: Melanie Andernach, Laurent Lavolé, Celine Loiseau
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms