26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
KAPRKÓD
KAPRKÓD
KAPRKÓD
KAPRKÓD

KAPRKÓD

režie: Lucie Králová
originální název: KAPRKÓD
země: Slovensko, Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 91 min.

synopse

Dokumentární opera netradičním způsobem zpracovává životní příběh československého hudebního skladatele Jana Kapra (1914–1988). Tento dříve oslavovaný a komunistickým režimem protežovaný skladatel byl však v průběhu 70. let umlčen a vymazán z historie. Snímek využívá Kaprových hudebních kompozic stejně jako amatérských filmových záběrů a pomocí dadaisticky hravého libreta odhaluje jeho život a tvorbu na pozadí historických změn. Zákulisní záběry z nahrávání sboru přitom dekonstruují biografický žánr a ukazují, jak náročné může být interpretovat archivní materiál, paměť a lineární vyprávění.

„Možná ne všem divákům dojde, že ke Kaprovým vrstevníkům patřili konceptualista John Cage, tvůrce konkrétní hudby Pierre Schaeffer či psychologizující melodik Benjamin Britten.“

---
Zdroj citátu: Boris Klepal: Člověk vynášený i drcený dějinami. Filmová opera připomíná skladatele Jana Kapra. Aktuálně.cz, 6. 4. 2022 18:00. 
https://magazin.aktualne.cz/kultura/klasicka-hudba/clovek-vynaseny-drceny-dejinami-film-opera-kaprkod-jan-kapr/r~937e1ffeb5bd11eca9b1ac1f6b220ee8/ )

biografie

Lucie Králová (* 1978) je česká režisérka, scenáristka a dramaturgyně. Vystudovala dokumentární tvorbu na FAMU, kde nyní vyučuje. Na MFDF Ji.hlava byla dvakrát oceněna za nejlepší český dokument Zlopověstné dítě (2003) a Prodáno (2005) a na MFF Karlovy Vary za celovečerní film Ztracená dovolená (2007).

více o filmu

režie: Lucie Králová
producent: Martin Reznicek , Andrea Shaffer
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy