20.04.2023 Filantropie, fundraising, finance - a kultura. To jsou témata, která otevře jednodenní konference Jak na filantropii v kultuře, pořádaná MFDF Ji.hlava v pražské galerii SmetanaQ ve středu 10. května. Vstup na akci je zdarma.
Jak naplánovat fundraisingovou kampaň, aby fungovala? Jak vytvořit ty správné vztahy s nadacemi a dárci*kyněmi? A jaké mýty o fundraisingu u nás panují? Nejen tyhle otázky zodpoví první ročník celodenní konference, kterou organizuje Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Cílem akce je sdílení zkušeností a pomoc kulturním institucím se získáváním nových finančních zdrojů. „Takových konferencí proběhlo mnoho, žádná z nich se ale nesoustředila výhradně na kulturní sektor,“ říká výkonná ředitelka Ji.hlavy Martina Pospíšilová. „Chceme sdílet nejnovější know-how týkající se získávání negrantových finančních zdrojů.“
Helena Štohanzlová z neziskové organizace Cesta domů promluví o tom, jak je důležité správně naplánovat kampaň. Jan Gregor z organizace Svět neziskovek poradí, jak budovat vztahy s dárci*kyněmi. Martin Hudeček z investiční společnosti RSJ Investments promluví o mýtech kolem fundraisingu. Martina Ptáčková a Wanda Toaderová ze společnosti Targeta poradí, jak založit dárcovský klub. Chybět nebudou ani příklady z praxe: o své fundraisingové úspěchy a neúspěchy se podělí Národní divadlo, Divadlo pod Palmovkou, Jatka78 nebo Institut pro památky a kulturu.
Celodenní program završí talk show o stavu fundraisingu u nás. Hosté*ky z kulturních institucí si v neformální diskusi vymění zkušenosti s fundraisingem. Moderovat bude novinářka Linda Bartošová.
Konference je určena kulturním organizacím a projektům, které chtějí s fundraisingem začít nebo prohloubit své dosavadní znalosti. Přínosná ale může být i pro studenty*ky kulturního managementu, pro současné i budoucí kulturní fundraisery*ky, pro management firem a nadací. A samozřejmě i pro veřejnost, kterou téma filantropie v kultuře zajímá.
Jak na filantropii v kultuře (vzdělávací platforma pro neziskové organizace) proběhne 10. května v pražské galerii SmetanaQ, vstup je zdarma. Více o programu se dozvíte zde.
PROGRAM
9:30 - 10:30 Smysl (ne)plánování ve fundraisingu
Helena Štohanzlová, Cesta domů
10:30 - 11:30 Strategie budování vztahů s dárci
Jan Gregor, Svět neziskovek
11:45 - 12:45 Online fundraising
Jan Gregor, Svět neziskovek
14:15 - 15:15 Fundraising: Jak přestat věřit mýtům o fundraisingu
Martin Hudeček, RSJ Investments, DAMU
15:15 - 16:15 Klubové dárcovství
Martina Ptáčková, Wanda Toaderová, Targeta
16:15 - 17:15 Co se nám (ne)povedlo - příklady z praxe
Divadlo pod Palmovkou, Propamátky, Národní divadlo, Jatka78
Platforma současného umění a audiovize je nový multioborový projekt MFDF Ji.hlava slučující festivaly a instituce napříč kulturním spektrem, jehož cílem je vytvořit volnou platformu těchto institucí a ve dvoufázovém projektu řešit problémy, se kterými se dlouhodobě potýkají skrze setkávání, sdílení zkušenosti a know-how.
Partnerem akce je SmetanaQ.
Projekt Platforma je financován z Fondů EHP a Norska 2014 - 2021.
30.03.2023 Kde jsou hranice naší svobodné vůle? Jak válku prožívají ukrajinské vojačky? Je možné při hraní videoher odmítnout ideologii, která je v nich skrytá? A jak vypadá nerůst v praxi? V úterý 4. dubna začíná čtvrtá série podcastu Screenshot Inspiračního fóra, jehož autorkou je spisovatelka a scénáristka Klára Vlasáková. Podcast odstartuje živá debata na téma umělá inteligence: co v kontextu AI znamená být člověkem? Akce proběhne v Kampusu Hybernská, vstup je zdarma.
Novou sérii podcastu zahájí v úterý 4. dubna živá debata na téma umělá inteligence. „Jak se připravit na svět prostoupený umělou inteligencí? Prudké rozšiřování jejího využití, které se naléhavě diskutuje především v souvislosti s chatovací aplikací ChatGPT, vyvolávají otázky o podstatě toho, co je lidské,“ přibližuje vedoucí Inspiračního fóra Tereza Swadoschová téma debaty, která proběhne v Čítárně pražského Kampusu Hybernská v 18 hodin. S autorkou letošní řady podcastu Klárou Vlasákovou si bude povídat odbornice na sociologii vědy Tereza Stöckelová, expert na umělou inteligenci Jan Kulveit a právnička Alžběta Solarczyk Krausová, která se zabývá právními aspekty umělé inteligence a robotiky. Vstup bude zdarma. Podrobnosti zde.
Ženy v ukrajinské armádě, lidský mozek i politika ve videohrách
První díl Screenshotu pak bude k poslechu od středy 5. dubna. Představí ukrajinskou dokumentaristku Alisu Kovalenko, která je jednou z mnoha ukrajinských žen bojujících za svou zemi. „Kovalenko byla přesvědčená, že po vypuknutí války nemůže sedět se založenýma rukama. To ji přimělo vydat se na frontu, tentokrát jako vojačka,“ přibližuje téma prvního dílu podcastu jeho autorka Klára Vlasáková. Alisu Kovalenko doplní novinář a spisovatel Vojtěch Boháč, který má zkušenosti z ukrajinských bojišť i pobytů v Rusku.
Další díly Screenshotu nabídnou pohled do lidského mozku, do alternativního světa počítačových her, do nerůstové ekonomie nebo na vývoj internetu. „Představím vám myšlenky a práci šesti inspirativních osobností a kolektivů z různých koutů světa. Ke každému dílu zvu jednoho českého odborníka nebo odbornici, abychom téma doplnili místním pohledem,“ vysvětluje Vlasáková.
Kanadskou neurofilozofku Patriciu Churchland, která vezme posluchače*ky do nitra lidského mozku, doplní česká neurovědkyně Marie Salomonová. Společně budou hledat odpověď na otázku, kde se rodí morálka a co by s lidským tělem a mozkem udělalo, kdybychom se starali jen sami o sebe.
S uměleckým kolektivem Total Refusal se ponoříme do alternativního světa počítačových her. Spolu s herní teoretičkou Terezou Krobovou ukážou Total Refusal politický rozměr her a zároveň ideologii vepsanou do jejich struktury.
Hranicím ekonomického růstu se bude věnovat řecký ekologický ekonom Giorgos Kallis. Společně s environmentalistou Tadeášem Žďárským přiblíží rozdíl mezi kvantitou a kvalitou ekonomického růstu.
Koncept nenásilné komunikace představí americká spisovatelka a lektorka Miki Kashtan spolu s českým sociologem Adamem Čajkou.
Nad odvrácenou stranou internetu se pak zamyslí novinář Ben Tarnoff. S politoložkou Kateřinou Smejkalovou nastíní způsoby, jak vystoupit z role jeho pasivních uživatelů.
„V jednotlivých epizodách se seznámíme s osobnostmi, které zkoumají a promýšlejí nové uspořádání vztahů pro naši přítomnost i budoucnost. Vztahů k sobě samým, sobě navzájem i těch s mimolidským světem. A to je dobrý začátek pro současný svět. Pozvání k tomuto hledání platí pro každého, všichni jsou srdečně zváni!” uzavírá Tereza Swadoschová.
Klára Vlasáková
Klára Vlasáková je spisovatelka, scenáristka, publicistka, dramaturgyně. Spolupracuje s Českou televizí nebo Českým rozhlasem, pro který píše hry a politické komentáře. Přispívá do Salonu Práva, Deníku Alarm nebo Heroine. Je autorkou románu Praskliny nebo scénáře k filmu Běžná selhání.
Screenshot Inspiračního fóra
Podcastová série Inspiračního fóra ji.hlavského festivalu dokumentárních filmů přináší to nejzajímavější ze světového myšlení. Autorka čtvrté řady, spisovatelka, scénáristka a publicistka Klára Vlasáková, společně s místními odbornicemi a odborníky, v každém z šesti dílů rozvíjí témata, která otevřelo uplynulé fórum.
Speciální díly přinesou záznamy vybraných diskusí loňského fóra v původním znění.
Screenshot Inspiračního fóra najdete každou středu na webu inspiracniforum.cz/podcasty, na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify a v Deníku Referendum.
Tvůrčí tým:
Autorka: Klára Vlasáková
Producentka: Tereza Swadoschová
Dramaturgie: Ivo Bystřičan
Znělku a sound design: Martin Tvrdý.
Český hlas hostům propůjčili: Anita Krausová a Jaroslav Hrdlička
Produkce: Karolína Žižková a Iveta Černá
Překlady a editace: Viktor Heumann, Iveta Černá, Šárka Hučíková
Nahráno: ve studiu Mr. Wombat
20.02.2023 Seventeen up-and-coming European documentary film producers – holders of the title EMERGING PRODUCER 2023 – were introduced to the Berlin film festival guests at the event hosted by the Ji.hlava IDFF together with the Berlinale’s European Film Market.
The EMERGING PRODUCERS 2023 are Beata Saboova (Belgium), Ralitsa Golemanova (Bulgaria), Hana Blaha Šilarová (Czech Republic), Pasi Hakkio (Finland), Florent Coulon (France), Mareike Wegener (Germany), Genovéva Petrovits (Hungary), Roisín Geraghty (Ireland), Anete Ruperte (Latvia), Ruta Jekentaite (Lithuania), Jasper Boon (Netherlands), Katarzyna Kuczyńska (Poland), Rui Ribeiro (Portugal), Andrijana Sofranić Šućur (Serbia), Tereza Tokárová (Slovakia), Matheus Mello (Spain / Brazil), and Oksana Syhareva (Ukraine).
At the event, Ji.hlava’s director Marek Hovorka and the festival’s head of industry Jarmila Outratová announced an open call for the next, 12th edition of the EMERGING PRODUCERS programme. The deadline for applications is March 31. Seventeen selected European producers will be accompanied by one producer from the next edition’s guest country – The Philippines, in partnership with the Film Development Council of the Philippines.
The EMERGING PRODUCERS programme is a respected educational, promotional and networking programme curated by the Ji.hlava IDFF. It includes workshops in Jihlava (October 2023) and Berlin (February 2024), as well as support to the selected producers throughout the year. As of today, and after eleven editions, there are 199 film alumni of the programme, many of whom have become established in the film world and have received prizes at major film festivals around the world.
The emergingproducers.com portal serves as a guide for potential future co-productions and features the map of 199 talented European producers with their personal profiles and contacts.
Download the specially designed catalogue of the EMERGING PRODUCERS 2023
More information at www.ji-hlava.com or www.emergingproducers.com.